15-23 квітня 2013 року відбувся Міжнародний семінар з сучасних геодезичних концепцій у м. Львів (Україна).

Семінар відбувся в Інституті геодезії Національного університету «Львівська політехніка» та був організований в рамках проекту TEMPUS No.511322-2010-1-SE-TEMPUS-JPCR). Київський національний університет будівництва і архітектури є учасником цього проекту.

У семінарі взяли участь 19 лекторів з семи університетів шести країн-учасниць проекту. Україну представляли два університети: Київський національний університет будівництва і архітектури (Карпінський Ю.), Інститут геодезії Національного університету «Львівська Політехніка» (Савчук. С., Церклевич А., Черняга П., Заблоцький Ф., Двуліт П., Голубінка Ю., Тревого І., Дорожинський О., Глотов В.). Німеччину представляв Штутгартський університет прикладних наук (Шрьодер Д.). Представником від Швеції був Королівський технологічний інститут (Хуан Фан, Сьоберг Л., Асеньо Е., Йохансон Я., Багхербаді М.). Представником від Іспанії був Політехнічний університет Валенсії (Руіз Л.) Молдову представляв Технічний університет Молдови (Кіріяк В.) Вірменію представляв Єреванський національний університет архітектури і будівництва (Манукян Л.)

Основні теми семінару:

• 1. Системи координат в Україні, Швеції, Молдові та Вірменії.
  • 2. Математичне визначення квазігеоїда.
  • 3. Використання GPS-вимірювань для вивчення атмосфери та визначення деформацій споруд.
  • 4. Проекції та системи координат в ГІС.
  • 5. Передові технології фотограмметрії та ДЗЗ.

Під час лекцій про системи координат слухачі ознайомилися з історією створення, принципами побудови та сучасним станом систем координат у Швеції, Україні, Молдові та Вірменії. Представники Швеції поділилися своїм досвідом проектування та встановлення в натурі перманентних GPS-станцій, які є основою для створення національної системи координат та про використання GPS-спостережень для виявлення кліматичних змін на планеті.

Окремою темою було визначення квазігеоїда. Шведські колеги поділилися своїм розробленим методом математичного визначення поверхні квазігеоїда. Також про свій досвід в цьому питанні розповіли українські, молдовські та вірменські вчені.

Лекція Дітріха Шрьодера була присвячена проекціям і системам координат в геоінформаційних системах. Німецький колега розповів про методи трансформування координат в різних геоінформаційних системах, а також про сучасне програмне забезпечення, яке використовується в його університеті для цих цілей.

Професори Дорожинський О. та Глотов В. розповіли про свій досвід використання фотограмметрії для оцінки наслідків надзвичайних ситуацій та використання безпілотних літальних апаратів для цілей створення великомасштабних кадастрових планів.

Лекція Луіса Руїза була присвячена передовим технологіям дистанційного зондування Землі. Він розповів про технологію спільного використання даних повітряного лазерного сканування та супутникових знімків високої та надвисокої роздільної здатності для розпізнавання об’єктів місцевості. Це один з перспективних напрямків розвитку ДЗЗ.

Крім того, в якості культурної програми була організована екскурсія в Івано-Франківський університет нафти і газу та Буковель. Учасники семінару відвідали геологічний музей університету, гірськолижний курорт та ознайомилися з місцевими пам’ятками.

По закінченню семінару всі учасники отримали сертифікат про підвищення кваліфікації. Набуті знання будуть використані для модернізації навчальної програми на кафедрі геоінформатики і фотограмметрії.

Завантажити презентації з семінару можна тут (розділ «Activities», «Workshop on modern geodetic concepts»):http://gidec.abe.kth.se/

Постельняк А.